Až do dna (sirupy)

Pomalu přestáváme nakupovat jen podle cen a učíme se číst etikety, dávat pozor na to, co pijeme my a naše děti, ale umíte se v tom opravdu vyznat? Vždyť ten obrázek orosené maliny na etiketě vypadá tak sladce, to musí úžasně chutnat a určitě je to plné ovoce...
V tomto článku se budu věnovat sirupům. 

CO ZNAMENÁ SIRUP?

Dle vyhlášky č. 248/2018 Sb.

(2) Pro nápojový koncentrát obsahující více než 50 % hmotnostních cukrů lze použít název sirup.

Abychom z tohoto výkladu zjistili, co je vlastně sirup, dopomohou nám k tomu další dva body z vyhlášky:

b) koncentrátem k přípravě nealkoholických nápojů je výrobek obsahující nejvýše 0,5 % objemových etanolu měřených při teplotě 20 °C,

a

d) nápojovým koncentrátem je zahuštěná směs jednotlivých surovin používaných k výrobě nealkoholických nápojů, určená k přípravě nápojů ředěním,

Takže podle tohoto u sirupu je ROZHODUJÍCÍ SLOŽKOU PRO OZNAČENÍ "SIRUP" MNOŽSTVÍ CUKRU, kterého musí být více než 50% (připočítává se i cukr obsažený v ovoci) To ostatní, jako je ovocná složka, je pro spotřebitele zcela podružné. A musí to být vůbec z ovoce?


JE OPRAVDU MALINOVÝ?

Pokud je u sirupu uvedeno "Malinový", MUSÍ obsahovat maliny, nebo složky, které maliny obsahují. Pokud je uvedeno "S malinovou příchutí", nemusí obsahovat maliny žádné, stačí barviva a aromata. Pokud je na obalu či etiketě namalované nějaké ovoce, musí ho, nebo alespoň jeho části výrobek obsahovat, jinak jde o klamání spotřebitele. 
Ale pozor, množství ovoce může být opravdu stopové. pro to, aby mohl výrobce obrázek maliny na etiketě opravdu použít. Další přísady jsou hlavně aromata, barviva a další ne příliš vábné látky pro denní pití.Ale... Nestačí mi tedy vědět to, že pokud chci kvalitu, mám hledat "Malinový" a nejlépe s obrázkem ovoce?


JAK POZNAT KVALITNÍ SIRUP? ČTĚTE ETIKETY!
Kvalitu sirupu poznáte také dle výčtu, co vše obsahuje - čím méně, tím lépe. Kvalitní sirup obsahuje jen ovocnou složku a cukr (fruktoza, glukoza, sacharoza). Čím víc ovocné složky, tím menší poměr ředění vodou (1:9). Čím víc cukrů, tím víc jej můžete naředit (1:18)

web sir-0

CZ-BIO-003
Všechny výrobky na stránce superovoce.cz jsou vyrobeny z přírodních surovin, které mohou obohatit váš jídelníček o pestrou stravu, antioxidanty, vitamíny a minerály. Konzumací těchto potravin však nemůžete ovlivňovat nemoci, ani se jimi léčit. Jedná se pouze o produkty pro rozšíření vaší výživové palety. Všechny potraviny vždy užívejte s rozvahou. U všech produktů uvádíme přírodní složky, ze kterých jsou potraviny vyrobeny. Pokud si nejste jistí užíváním některých přírodních složek v kombinaci s vašimi zdravotními obtížemi, konzultujte použití se svým lékařem nebo lékárníkem. Důležité je udržovat se fit a v kondici, zdravá strava a pohyb jsou ta nejlepší doporučení.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení